Ślub w plenerze w województwie śląskim
Jeszcze do niedawna śluby w plenerze oglądaliśmy głównie w amerykańskich filmach. Były to niewątpliwie piękne, romantyczne obrazki, nic więc dziwnego, że również polskim parom młodym zamarzyło się wzięcie ślubu w takich okolicznościach. Okazało się jednak, że marzenia to jedno, a rzeczywistość – drugie, bowiem przed narzeczonymi stanęły przeszkody, które skutecznie zniechęcały do organizacji takiej uroczystości. Te przeszkody to: niestabilna pogoda, dodatkowe pozwolenia, niechęć urzędników, trudności organizacyjne. Przeszkody są jednak po to, aby je pokonywać i jeśli się bardzo chce, marzenia stają się rzeczywistością i faktem staje się ślub w plenerze. Śląskie ze względu na swe tradycje, liczne lokale, które mają w swej ofercie organizację plenerowego ślubu oraz przepiękne plenery jak najbardziej nadaje się na organizacje tego typu uroczystości. Jak zatem zorganizować ślub w plenerze? Zobaczmy!
Jak zorganizować ślub w plenerze na Śląsku – formalności
Kiedy już zapadnie decyzja o organizacji ślubu w plenerze, pojawia się pytanie, jak się do tego zabrać, od czego zacząć. Wszystko zależy od tego, czy zamierzamy wziąć ślub kościelny, czy cywilny.
Ślub kościelny w plenerze jest bardzo trudno zorganizować, ponieważ nie chodzi tylko o przekonanie księdza do tego pomysłu, ale przede wszystkim o to, że taka ceremonia powinna się odbyć w miejscu uświęconym. Zgodnie z prawem kanonicznym powinien to być kościół parafialny jednego z przyszłych małżonków lub inny kościół. Wyjściem z tej sytuacji może być znalezienie jakiejś malutkiej kapliczki. Zgody na ślub w plenerze na Śląsku, który nie jest tu wyjątkiem – może udzielić biskup, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Aby ją uzyskać, należy odpowiednio wcześnie (na odpowiedź można czasem czekać nawet rok ) złożyć wniosek do kurii z prośbą o ślub poza murami kościoła. Warto przygotować sobie naprawdę mocne argumenty, aby przekonać biskupa i koniecznie zaproponować naprawdę godne miejsce. Pozytywna odpowiedź zdarza się jednak naprawdę rzadko, więc może jednak ślub w kościele, a wesele w plenerze na Śląsku będzie lepszym rozwiązaniem.
O wiele łatwiej jest zorganizować ślub cywilny w plenerze, Śląsk ma już w tej dziedzinie spore tradycje. W 2015 roku pojawiły się zmiany w prawie, które pozwalają na udzielenie ślubu przez urzędnika w miejscu innym niż urząd stanu cywilnego, oczywiście na wniosek narzeczonych. Aby taka ceremonia stał się faktem, należy we wspomnianym urzędzie złożyć odpowiedni wniosek. Warto jednak wiedzieć, że o ile standardowa opłata za ślub w urzędzie wynosi obecnie 84 złote, o tyle za ślub cywilny w plenerze trzeba zapłacić 1000 zł, wyjątkiem są tutaj śluby udzielane poza urzędem z przyczyn losowych. Zgoda na taki ślub jest tylko formalnością, ale istnieją pewne obostrzenia, jednym z nich jest odpowiednie, niezakłócające powagi ceremonii, bezpieczne miejsce na ślub w plenerze. Śląsk jest regionem, w którym z pewnością takich miejsc nie brakuje.
Jest zgoda! Organizujemy śląski ślub w plenerze!
Niezależnie od tego, czy zamierzamy zawrzeć ślub kościelny czy cywilny, do każdego z nich musimy się odpowiednio przygotować.
Ślub kościelny, jeśli już jakimś cudem uda nam się zdobyć zgodę na uroczystość w plenerze, wymaga znacznie więcej starań niż ślub cywilny, zaczynając od miejsca, a na dekoracjach kończąc.
Dokumenty: Przed ślubem, obojętnie czy będzie w plenerze, czy w kościele należy przygotować odpowiednie dokumenty: dowód osobisty, metrykę chrztu, zaświadczenie o bierzmowaniu, w niektórych parafiach ksiądz życzy sobie świadectwo nauki religii, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich, zaświadczenie o spowiedzi. Dokumenty należy dostarczyć wcześniej.
Miejsce: powinno być naprawdę godne, licujące z powagą uroczystości, nie może to zatem być plaża, środek miasta czy na przykład stacja kolejowa. Najlepiej, aby było to ogród, może być parafialny lub nasz własny. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ołtarza, przy którym ksiądz udzieli sakramentu. Powinno się na nim znaleźć Pismo Święte, kwiaty, świece. W razie wątpliwości zawsze można zapytać księdza, co jeszcze przygotować. Niezbędne będą także krzesła dla pary młodej, gości weselnych, a także dla księdza, który może zechce usiąść podczas śpiewania psalmów czy innych pieśni kościelnych. Przed ołtarzem można rozłożyć dywan. Można również zadbać o dekorację otoczenia, krzeseł dla gości itp. Dobrym pomysłem jest przygotowanie choćby niewielkiego zadaszenia, bo nasz klimat lubi płatać pogodowe figle.
Ślub cywilny w plenerze w Śląskim, choć oczywiście wymaga powagi, jest znacznie łatwiejszy do zorganizowania. Potrzebne są przewidziane prawem dokumenty oraz symbole państwowe.
Dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego cywilnego to: akt urodzenia, dowód osobisty lub paszport, cudzoziemcy muszą dostarczyć zaświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa.
Miejsce, w którym zamierzamy urządzić ślub cywilny w plenerze, nie jest obwarowane tyloma warunkami, co w przypadku ślubu cywilnego. Przede wszystkim musi być bezpieczne, czyli nie pod wodą i raczej nie w powietrzu. Może to być przydomowy ogród, plaża, polana w lesie, ale dobrze jest zorganizować ślub w plenerze w pobliżu lokalu, w którym ma się odbyć wesele, no chyba że wesele także ma być pod chmurką. Ponadto należy przygotować ładnie nakryty stół, ustawić w widocznym miejscu godło, krzesła dla młodych i gości. Bardzo popularne i malownicze są obecnie ślubne łuki. Jeśli zdecydujemy się na ślub w okolicach restauracji, w której będzie wesele, przygotowanie dekoracji możemy powierzyć właścicielom lokalu.
W obu przypadkach przyda się również nagłośnienie, aby wszyscy goście mogli usłyszeć tekst ślubowania.
Plusy i minusy ślubów plenerowych
Jak każde rozwiązanie, także i to (czyli ślub w plenerze) ma swoje plusy i minusy. Plusy to oczywiście wspaniałe otoczenie, bliskość przyrody, niezapomniane wrażenia, romantyzm chwili, jej niezwykłość i indywidualny charakter. Minusy to przede wszystkim znacznie więcej przygotowań i pracy, znacznie wyższe koszty, przynajmniej w przypadku ślubu cywilnego. W obu przypadkach należy zadbać o krzesła dla gości, a to także generuje dodatkowe koszty. Problemem bywa także pogoda, która w naszym klimacie naprawdę potrafi spłatać figla i skropić nas deszczem w najmniej spodziewanym momencie. Problemem może być nie tylko deszcz, lecz również mocny wiatr, czasem upał albo uciążliwe owady. Wszystkiego przewidzieć się nie da, ale strzeżonego Pan Bóg…, dlatego warto uprzedzić gości, gdzie odbędzie się ślub i ewentualnie przygotować zadaszenie lub parasole.
Organizacja ślubów w plenerze – Śląsk
Jeżeli nie mamy doświadczenia w przygotowaniu takiej uroczystości lub też nie mamy specjalnych zdolności organizacyjnych, warto powierzyć to zadanie doświadczonemu wedding plannerowi, których na Śląsku nie brakuje. Ranking najbardziej popularnych wedding plannerów śląskich i lokali organizujących śluby w plenerze można bez problemu znaleźć w internecie. A co obejmuje taka organizacja? Jest kompleksowa. W ramach usług oferowany jest wybór odpowiedniego miejsca na ślub zgodnie z preferencjami młodej pary, rezerwacja terminu, odpowiednie przygotowanie wybranego miejsca: dekoracje, nagłośnienie, krzesła itp. Ponadto profesjonalista zadba o transport dla księdza lub urzędnika, lampkę szampana po ceremonii, będzie także koordynował przebieg uroczystości i reagował na wszystkie nieprzewidziane okoliczności. A jak wybrać dobrego wedding plannera? To proste, warto poczytać o nim opinie par, którym organizował ślub, przejrzeć jego portfolio, zapoznać się z ofertą i wreszcie spotkać się i porozmawiać. Dobry wedding planner dba również o stały kontakt ze swoimi klientami. Organizacja ślubów w plenerze: Śląsk, Warszawa, Kraków czy inne miasto zawsze przebiega według następującego planu:
1. Spotkanie, aby poznać klientów i ich wymagania,
2. Oferta określająca obowiązki, zadania plannera i cennik,
3. Podpisanie umowy,
4. Organizacja ślubu,
5. Koordynacja ślubu i wesela w oparciu o przygotowany i zatwierdzony wcześniej scenariusz.
Najlepsze i najpiękniejsze miejsca na ślub w plenerze na Śląsku
A na zakończenie przedstawiam listę najpiękniejszych miejsc na wasz wymarzony ślub w plenerze, dzięki tej liście organizacja ślubów w plenerze: Śląsk będzie dużo łatwiejsza.
Rezydencja Luxury Hotel (www) organizuje śluby w plenerze, zarówno cywilne jak i humanistyczne. Uroczystości odbywają się w pięknym hotelowym ogrodzie. Znajduje się na północ od centrum Katowic, w bliskiej odległości autostrady A1 łączącej Gliwice, Zabrze, Bytom i lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach. Rezydencja zapewnia całość wyposażenia. W samym hotelu można zorganizować przyjęcie weselne.
Lokal „Pod Skrzydłami Anioła” (www) to klimatyczne miejsce mieszczące się w gustownie odrestaurowanych wnętrzach z przełomu XIX i XX w. Położony jest w samym sercu dzielnicy Kozłowej Góry w Piekarach Śląskich, otoczony XIX wiecznym parkiem z zachowanym drzewostanem, który stanowi tło pięknych ślubów plenerowych.
Hotel Pałac Czarny Las (www) niedaleko Częstochowy – malownicze położenie Hotelu w rozległym parku z zabytkowym drzewostanem jest jednym z największych atutów obiektu. Parkowe otoczenie hotelu stanowi piękne tło do organizacji plenerowego ślubu cywilnego.
Willa Słoneczna w Dębowcu (www) usytuowana jest wśród rozlewisk i pól, by każdy gość mógł poczuć wspaniałą przestrzeń i sycić oczy panoramą Pogórza Cieszyńskiego. Willa Słoneczna to nowoczesne budownictwo połączone z klimatycznym wystrojem wnętrza, rozległym terenem zielonym oraz sielskimi widokami. To idealne miejsce na ceremonię zaślubin w plenerze.
Owczarnia (www) to niezwykle czarująca sala weselna usytuowana w drewnianej stodole w gminie Węgierska Górka. Ślub cywilny na łonie natury, gdzie w tle rozciąga się przepiękny widok na góry i pastwiska organizowany jest na hali obok Bacówki.
Restauracja Korona w Rybniku (www) organizuje śluby plenerowe, piękne położenie obiektu to jego niezaprzeczalny atut, zwłaszcza jeśli ślub ma się odbyć na łonie przyrody.
Folwark Zalesie w Grajowie (www) Mimo, że nie na Śląsku to blisko, bo oddalona zaledwie 25 km od Rynku Głównego w Krakowie i 10 km od Kopalni Soli w Wieliczce to wymarzone miejsce do organizacji zaślubin w otoczeniu łąk i lasów, z widokiem na góry. Specjalnie przygotowane miejsce w altanie, ze śnieżnobiałymi krzesłami i białym dywanem tworzą uroczystą i romantyczną atmosferę.
Kompleks weselny w Dąbrówce (www) to atrakcyjne otoczenie z cudownymi widokami, z powodzeniem może posłużyć za perfekcyjne miejsce ślubu w plenerze. Wszechobecna zieleń, kwiaty oraz bliskie sąsiedztwo z Parkami: Dąbrówką i Zdrojowym to dodatkowy atut.
Cześć z tych lokalizacji znajduje się jednocześnie na mojej liście polecanych sal weselnych na Śląsku.
Fotograf ślubny na ślubie plenerowym na Śląsku
Jeśli mój poradnik dotyczący organizacji ślubu plenerowego na Śląsku był dla Ciebie pomocny i dzięki niemu udało CI się znaleźć to wymarzone miejsce na ślub w plenerze to serdecznie polecam się jako fotograf ślubny na uwiecznienie tego niezwykłego wydarzenia w Twoim życiu.