Zalety i wady ślubu cywilnego
Każdy z rodzajów ślubu ma swoje plusy i minusy ale skupię się na tych najważniejszych. Z pewnością dla wielu par jedną z największych zalet sformalizowania związku przed urzędnikiem jest czas i to w kilku aspektach. Po pierwsze, krótki termin między rezerwacją a ślubem – wystarczy 31 dni wcześniej ustalić datę w urzędzie. (min. 3 miesiące w przypadku kościelnego). Po drugie ilość formalności jest mniejsza niż w wypadku ślubu w kościele np. brak wymogu odbycia nauk przedmałżeńskich. Po trzecie co akurat najmniej istotne ale czas samej ceremonii, która trwa mniej więcej 15-20 minut. Bardzo istotną zaletą jest fakt, że ślub cywilny mogą zawrzeć osoby mniej religijne lub zupełnie niewierzące. Coraz ważniejsze podczas wyboru formy ślubu są pobudki natury ,,estetycznej”. Co prawda ślub w urzędzie, który nie zawsze prezentuje się wystarczająco atrakcyjnie jest akurat tym co przyciąga pary, ale fakt możliwości zorganizowania ceremonii w plenerze – już tak. Złożenie sobie przysięgi kościelnej poza murami świątyni jest nadal bardzo trudne. Zaletą na pewno jest też sam koszt – ślub w urzędzie to zaledwie 84 zł, gdy chcemy zorganizować ślub w plenerze kwota wówczas wzrasta o 1000 zł. Nie należy zapominać, że istotnym plusem ślubu państwowego jest również łatwość rozwodu, a także możliwość wzięcia drugiego, trzeciego i kolejnych ślubów. Z mniej istotnych zalet można wspomnieć o większej dowolności w strojach zarówno panien młodych jak i ich wybranków (śluby tematyczne – np. rycerskie, Star Wars czy kowbojskie)
Wadą ślubów w urzędach stanu cywilnego są często same urzędy – ich przestarzały wystrój może skutecznie odstraszać. Ponadto bywa tak, że takie śluby udzielane są niemal taśmowo – w dużych miastach kilka – kilkanaście w jednym dniu – przez co pary mogą czuć swego rodzaju brak wyjątkowości. Sami urzędnicy często sprawiają wrażenie znużenia i całkowitego braku zaangażowania, a spersonalizowane zdania kierowane do pary młodej brzmią jak czytane z kartki. Ślub cywilny dla wielu osób (głównie wierzących), przez brak duchowości jest pozbawiony pewnej uroczystości, a przysięga, która de facto nią nie jest, a jest oświadczeniem – traci swoją wymowę jako coś ponad prawnego, jako coś więcej niż umowa między dwojgiem ludzi. Dla bardziej tradycyjnych chrześcijańskich rodzin ślub cywilny nadal często jest traktowany jako coś niepoważnego i nietrwałego. Bywa tak, że pary biorą ślub kościelny w obawie przed tym co powiedzą najbliżsi, a nie dlatego, że tego chcę i w to wierzą.
Bez względu na to, czy ślub będzie miał miejsce w kościele czy w urzędzie wszystkie pary przeżywają podobne emocje i wydaje się, że i tak najbardziej istotne dla par są intencje i to z kim się bierze ślub, a niżeli gdzie. W każdym razie po każdym z nich można tak samo urządzić wystawne jak i kameralne wesele czy uroczysty obiad w gronie najbliższych.